Copyright 2014
Friday, All Rights Reserved.

Tabere de ski

Share on Google+1Tweet about this on Twitter0Share on Facebook77Email this to someone

Tabere de Ski & Vacante la Ski

Tabere de ski .... toata lumea face, toata lumea merge.... una, doua tabere de ski pe iarna, plus weekenduri la ski dupa aceea. Nu e rau deloc pentru ca e tare frumos iarna la munte, pe partie, cu prietenii.

Acum mai mult de 15 ani, cand am inceput noi sa facem tabere de ski, parca nu erau asa de multe. Nici noi nu faceam atatea. Sunt mai mult de 15 ierni in care in taberele de ski pe care le-am organizat am crescut impreuna, noi si numerosii copii care au trecut prin mainile echipei de monitori a Smiley Sport Club. Am crescut si ne place sa credem ca am facut-o si datorita faptului ca ne facem treaba bine, ca avem o echipa in care nu a patruns orice individ care e "pasionat de ski" si atat, ca am fost de fiecare data aproape de copiii care au venit cu noi, pasandu-ne de ei, ca ne-am dorit cu adevarat sa invete sa skieze si le-am oferit experienta, pasiunea, bucuria si grija noastra.

Sa skiezi nu este = cu a cobora o partie de sus in jos, nu numai rezultatul conteaza ci si modul in care o faci. Sa skiezi inseamna tehnica, inseamna sa fii capabil sa te adaptezi la conditii diferite de zapada si la inclinatii diferite ale partiei, sa fii capabil sa iti controlezi viteza, pozitia corpului, sa nu iti pui in pericol integritatea corporala,  sa nu consumi energie ca un tractor care ara partia ci sa te poti bucura de libertate, zapada, prieteni, munte.

Copiii care vin in tabere de ski cu noi invata aceste lucruri, parcurgand linia metodica si fiecare nivel in parte, lucrand in grupe omogene, dand teste de absolvire a nivelelor parcurse. Taberele noastre de ski nu sunt niste simple excursii la ski in care plimbam copiii pe partie timp de o saptamana. In aceste tabere de ski copiii se antreneaza, progeseaza, distrandu-se in acelasi timp si fiind in siguranta sub atenta monitorizare a instructorilor.

Pentru ca nu puteam sa ii neglijam pe cei mai mici, pe cei de gradinita, care din punctul nostru de vedere nu pot sa mearga inca singuri in tabere de ski, iar doamna educatoare cu siguranta nu poate tine loc de mama si tata pentru 20 de copii, am ales sa organizam vacante la ski pentru familii cu copii de  gradinita. Pe parcursul unei saptamani cei mici petrec timp impreuna cu parintii, se bucura de aer curat, munte, zapada, avand astfel confort psihic si putand face primii pasi pe skiuri impreuna cu instructorii nostri fara a se simti abandonati in tabara. Parintii deasemenea pot beneficia de o vacanta la ski mult mai repede decat s-ar fi putut astepta.

 

Vacanta ski Bansko

Pregatim aceasta actiune. In curand informatii

09.01 - 16.01
Vacanta ski
Bansko
29.01 - 30.01

Vacanta ski Austria 2016 – Kitzbuhel

Participanti: Familii cu copii cu varsta incepand cu 3 ani
Perioada pentru Vacanta Ski Austria: 23.01 – 30.01.2016
Lectii de ski pentru copii de gradinita 3 - 6 ani
Locatie:  Vacanta Ski Austria 2016 de la sfarsitul lunii ianuarie va avea loc intr-o zona binecunoscuta pentru membrii nostri, zona Kitzbuhel
Zona de ski: Zona de ski Kitzbuhel insumeaza in totalitate 170 km de partii, de toate gradele de dificultate. 
Cazare vacanta ski Austria 2016: Sporthotel Kögler **** in camere duble, triple, cvadruple sau apartamente. Hotelul mai detine: restaurant mobilat traditional, bar cu semineu, parcare inclusa, camera pentru skiuri si clapari, zona wellness cu o piscina 300 m², bazin pentru copii, sauna finlandeza, sauna organica, baie de aburi, bazin Kneipp, jacuzzi, camera de relaxare.

Tabara de ski si snowboard 2016 Italia

Perioada: 29.01 – 06.02.2016, 9 zile de tabara de ski si snowboard in Italia 2016
Locatie:  Italia in inima Dolomitilor, pe Val di Fassa. 
Zona de ski: Val di Fassa parte a Dolomitilor, unii dintre cei mai spectaculosi munti, inclusi in patrimoniul mondial UNESCO. 235 km pentru toate nivelele, 128 partii foarte bine conectate intre ele. 

Cazare si masa: Un Hotel*** vazut si verificat de catre noi la fata locului, situat la mica distanta de partie, o locatie de cazare ideala pentru tabara de ski si snowboard 2016.  Mesele vor fi servite sub forma de bufet suedez in restaurantul hotelului, bauturile incluse.

Lectii de ski si snowboard pentru toate nivelele, de la Novice la Experimentat, coordonate de echipa noastra de monitori 
 
29.01 - 06.02
Share on Google+1Tweet about this on Twitter0Share on Facebook77Email this to someone