Intr-o perioada in care timpul, din ce in ce mai indelungat, petrecut de multi dintre copii nostri in interiorul spatiului de locuit, in fata ecranelor de diferite tipuri, in interiorul salilor anoste de clasa in care sunt invatati sa gandeasca la fel sau si mai rau…intr-un singur fel, conceptul de Educatie Outdoor si efectele acetui tip de educatie asupra dezvoltarii fiecarui individ in parte trebuiesc luate in consideratie.

Prin activitati si jocuri, prin educatie prin aventura si invatarea prin propria experienta, prin ateliere de teatru si arta actorului, toate desfasurate intr-un mediu “nou” si diferit fata de de cel familiar se creaza experiente prin care copilul este pus in centrul procesului de invatare lucru ce conduce inevitabil la dezvoltarea personala a fiecaruia. Folosind tehnici pentru debriefing dupa activitati, dand si ajutand sa se dea un feedback cat mai obiectiv se poate realiza un transfer pozitiv, rezultatele fiind vizibile cu ochiul liber, ele putand avea aplicativitate in viata de zi cu zi.

Ca parinte este important ca, in momentul in care iei decizia de a trimite copilul in tabara, de a-l inscrie la o anumita activitate sau intr-o excursie cu clasa, sa stii ca el primeste cat mai mult in timpul petrecut acolo, ca va avea de castigat din valoarea pe care o dau instructorii activitatilor si nu in ultimul rand sa stii ca banii platiti se regasesc in calitate.

Unul dintre proiectele Smiley Sport Club este ca din sezonul acesta sa infiintam in locatia Taberei de la Bata un Centru pentru Educatie Outdoor unde membrii nostri si nu numai sa beneficieze de valorea programelor pe care le putem oferi, de valoarea principiilor Educatiei Outdoor, principii pe care le respectam in oricare din actiunile pe care le organizam.