Transportul catre si de la locatia taberei de ski se poate face, in functie de locatie, in doua moduri: cu autocarul sau cu avionul.
Transportul cu autocarul este asigurat de catre o firma de transport cu autocare ce indeplinesc conditiile de clasificare pentru transport international, autocarele fiind conduse de catre soferi profesionisti.
Calatoria cu autocarul este una comoda si convenabila in acelasi timp, grupul putand fi supravegheat cu usurinta. Plecarea din Romania spre locatia taberei de ski se face noaptea pentru ca grupul sa se poata odihni, scaunele rabatabile asigurand o pozitie relaxata, iar copii putand fura cateva ore de somn.
In timpul calatoriei se fac suficiente pauze pentru reimprospatare, pe tot parcursul pauzelor si a intregului drum, grupul fiind sub supravegherea noastra.
Pe toata durata sejurului autocarul va ramane impreuna cu grupul, la dispozitia acestuia.
Soferii sunt obisnuiti cu grupurile de copii si cu specificul acestui gen de calatorii. Vor fi intotdeauna doi soferi , ce se vor schimba intre ei pe parcursul drumului, pentru a evita oboseala si a respecta reglementarile europene.
Autocarele vor avea DVD si radio si vor respecta standardele de curatenie. Toaletele din interiorul autocarelor se pot folosi in situatii urgente, insa este recomandata folosirea grupurilor sanitare din interiorul spatiilor de servicii de pe traseu. Cu acest scop se vor face suficiente opriri pe durata calatoriei.
Spatiul pentru bagaje in interiorul autocarului este destul de redus, asa ca recomandam ca bagajul de de mana sa fie unul destul de mic pentru a nu fi incomod. El va trebui sa contina cele necesare pe durata calatoriei. Bagajul de cala este indicat sa poata fi manevrat de proprietar, sa corespunda varstei participantului si perioadei pentru care este facut. Pentru a folosi cat mai eficient spatiul pentru bagaje din cala autocarului recomandam sa nu fie folosite valize mari, voluminoase, de preferat fiind gentile care se pot mula mai usor. Schiurile este recomandat ca impreuna cu betele sa fie puse intr-o husa speciala iar claparii deasemenea. Cei care nu au huse vor trebui sa lege schiurile impreuna cu betele, iar claparii vor fi legati separat. Este extrem de important ca fiecare participant sa isi recunoasca bagajul si echipamentul.
Transportul cu avionul reprezinta o alternativa rapida si comoda, durata drumului fiind redusa considerabil. Pentru situatiile in care se alege varianta zborului cu avionul ne ocupam de organizarea grupului si de toate formalitatile necesare la imbarcare. Grupul va fi coordonat si supravegheat de un mebru al echipei noastre.
Pentru a spori si mai mult confortul exista posibilitatea transportului bagajelor si a echipamentului de ski separat, cu un microbuz destinat special acestui lucru, astfel incat sa nu mai existe grija si efortul depus pentru transportul bagajelor prin aeroport.
Transferul de la aeroport la hotel este de asemenea organizat de noi, el realizandu-se cu un mijloc de transport adecvat structurii grupului.